SAHTE ALTIN NASIL ANLAŞILIR ? Bir kaç uygulaya bileceğiniz yöntem !

Kuyumcular dışında Altın satın alırken en çok korkulan, sahte Altınla karşılaşmak.Burada uygulaya bileceğiniz bazı yöntemlerle %95 emin olabilirsiniz ama size tavsiyem mutlaka bir Kuyumcuya gösterin !

Altının Gerçek Olup Olmadığını Anlamak İçin Kullanılan bazı Yöntemler.

1- Öncelikle en basit olarak kullanılan yöntem ayar ve patent damgalarıdır. Örneğin, yüzük, bilezik, kolye ve benzeri takıların içerisinde veya klips bölgelerinde damgalar bulunmaktadır. Marka patent damgası her altın üzerinde yer almayabilir fakat altının kaç ayar olduğuna dair “Ayar Damgası” mutlaka yer alması gerekir. O sebeple üzerinde ayar yazmayan altının sahte olma olasılığı oldukça yüksektir. Fakat her üzerinde ayar yazmayan altın da sahte anlamını taşımaz. Damgalar, kullanımdan kaynaklı olarak fazla yıpranmış ise zaman içerisinde silinebilmektedirler.

Ayar Damgası Nedir? Rakamlar ne ifade eder?

Ayar damgaları farklılıklar gösterebilir.

8 Ayar altın için 8, 333
14 Ayar altın için 14, 575, 585.
18 Ayar altın için 18, 750.
22 Ayar altın için 22, 912, 930, 933

gibi rakamlar yer alabilir.

2- Altın, zemin üzerine atıldığı zaman çıkardığı ses ile de ayırt edilebilir. Gerçek altın zemine atıldığı zaman tok ve net bir ses çıkarır. Sahte altın ise daha cılız bir ses çıkarır. Bu yöntem ile ayırt etmek pek kolay değildir ve genellikle bu konuda uzmanlaşmış kişiler bu yöntemi kullanmaktadır.

3- Bir başka yöntem ise şüphe duyulan altının içerisine inmektir. Yani altını sert bir cisimle çizip dış renginin kaplama olup olmadığını anlayabilirsiniz. Eğer içerisinde farklı bir renk barındırıyorsa bu durum da altının sahte olduğuna işarettir. Altını parçaya bölerek te iç rengine bakabilirsiniz.

4- Bazı altınların üzerindeki ayar yazısı yıpranmadan dolayı aşınmış olabiliyor. Bu durumlarda kuyumcular da altının ayarını anlamakta güçlük çekebilirler. Böyle durumlarda ise kuyumcuların kullandığı yöntem taşa sürtme yöntemidir. Hemen hemen her kuyumcunun mağazasında bulundurduğu “Mihenk taşı ve altın ayar asitleri” bulunmaktadır. Bu yöntemde altın, mihenk taşına sürtülerek bir çizgi oluşturulur. Ardından bu çizilen çizgi üzerine asit damlatılır. Eğer asit döküldükten sonra oradaki çizgi silinip yok oluyorsa ayar daha düşüktür veya altın değildir anlamına gelir.

Tekrar söylemekte fayda görüyorum; dışardan yani Kuyumculardan hariç satın aldığınız Altını mutlaka bir kuyumcuya gösterin !!!

Relite Gold

Premium Drupal Themes by Adaptivethemes