Dikkat! Sahte Altın veya düşük ayar Altın nasıl Anlaşılır !

Düğün sezonunun açılmasıyla birlikte sahte altın satışlarında da patlama yaşanması uzmanları korkuturken vatandaşa da dikkatli olun uyarısı yapılıyor.
Gösteriş ve mahcubiyet yaşanmaması için başvurulan sahte altın yöntemi kimi zaman yeni evli çiftin ilk kavgasına bile sebebiyet verebiliyor.

Kendilerini çevrelerine karşı mahcup hissetmek istemeyenlerin başvurdukları bu yöntem sonucunda ileride daha sıkıntılı duruma düşmelerine sebebiyet verebiliyor.

İMİTASYON ALTIN NERELERDEN ALINIYOR

Herhangi bir hukuki zorunluluğu olmayan imitasyon takılar belirtildiği şekilde satıldığı için satışında bir kusur bulunmuyor.

Bu sebeple birçok büyük e-ticaret sitelerinden veya bijuteri hediyelik eşya satılan yerlerden temin etmek mümkün olabiliyor.

NEDEN UCUZ SATILIYOR

Düşük ayar Altın diye bahsedilen takılar aslında sanıldığı gibi sahte olmuyor.

Düğünlerde en çok tercih edilen çeyrek altın 24 ayar iken düşük ayar Altın olarak tabir edilen altının görüntüsü ve baskısı tamamıyla çeyrek Altın ile aynı olup 8 ayar olarak kuyumcularda dahi satılıyor.Tabi bunlar yatırım amaçlı kullanılmadığı için ürün satışı oldukça ucuzdur.

SAHTE ALTIN NASIL ANLAŞILIR

Altın manyetik değildir. Mıknatısa yaklaştırıldığında çekim oluşmaz. Altın özgül ağırlığı fazla bir metaldir. İmitasyonlara göre daha ağırdır.

Altının ayarları mutlaka üzerinde damgalanmış olur. Sahte altınlarda bu damga olmaz veya silik olabilir.

Bu damgalar gerçek altınlarda milyem veya ayar rakamları olur. 22 ayar altın bileziklerde, 18 ayar altın pırlanta ve kıymetli taş kullanılan ürünlerde ve 14 ayar altın taşsız veya sentetik taşlı ürünlerde kullanılmaktadır.

10 ve 9 ayar altın genel olarak yurt dışına ihraç edilen takılarda kullanılır. 8 ayar altın elmaslı ürünlerde kullanılmaktadır. Sahte altını ayırt etmenin bir yolu da kuyumcu veya sarrafların kullandığı mihenk taşıdır.

Altın mihenk taşına sürüldüğünde taşın üzerinde altın izi kalıyorsa gerçek altındır. Kalmıyor, siliniyorsa sahte altındır. Altın eğelenerek de altından farklı bir renk çıkıyorsa sahte altın olduğu anlaşılabilir. Bu işlemlerle tüketicinin sahte altını tespit etmesi zordur. Bu işi bilen ve anlayan birinin bakması kontrol etmesi gereklidir.

Relite Gold
Zafer Çelik

Premium Drupal Themes by Adaptivethemes