Altın Ayarı ve Altın Rengi Nasıl Belirlenir.

Altın benzersiz niteliklere sahip olağanüstü bir Doğa harikasıdır. Genelde doğada sarı renkte bulunan bir elementtir. Altın, kararmaz, paslanmaz, oksitlenmez sıcak ve soğuğa dayanıklıdır. Değerli bir metal olmasına rağmen saf altın yumuşak ve kırılgandır. Saf altın yumuşak bir metal olduğundan günlük hayatta kullanılan Takı ve benzeri Eşyalar için uygun değildir. Altını güçlü ve dayanıklı kılabilmek için gümüş, bakır, nikel ve çinko gibi metaller ilave edilir. Oluşturulan bu alaşım günlük hayatta kullandığımız altını oluşturur. Altının kimyadaki saflığı "yüzde" ile mücevhercilikteki saflığı ise "karat" veya "ayar" terimleriyle ifade edilir. Karat; altının saflığını ya da bir parça mücevherdeki altın oranını belirtir. K ile gösterilir.

Buna göre; 24 ayar altın (24 K) %100 saf altını, 22 ayar (22 K) ise % 91.6 , 18 ayar (18 K)altının %75'i, 14 (14 K) ayar altının ise %58,5 i saf altın içermektedir.

Altının rengini iki faktör belirler. Bunlar altının içine karıştırılan alaşımların tipi ve metal alaşımlarının yüzdesidir. Altının rengini değiştiren karışımlar:

Buna göre;

Yeşil Altın: Saf Altın+Gümüş

Beyaz Altın: Saf Altın+Nikel+Platin

Sarı Altın:Saf Altın+Çinko

Kırmızı Altın: Saf Altın+Bakır  Karışımlarından elde edilir.

Zafer Çelik

www.relitegold.com

Premium Drupal Themes by Adaptivethemes